close

نمک زدایی

logo
نمک زدایی

  

 

فناوری الکترودیالیز یک روش پیشرفته در تصفیه آب و فاضلاب خصوصا در املاح زدایی می­باشد. فرایند الکترودیالیز دارای مزیت بازیابی آب تا 90% برای آب های لب شور با TDS کمتر از 10000ppm می­باشد. این روش قادر به تصفیه آب دارای جامدات سوسپانسیونی با طول عمر و بازیابی آب بالاتری نسبت به روش اسمز معکوس و نیز مصرف بسیار کم مواد شیمیایی است.

در روش پیشرفته میتوان با انتخاب غشاهای مناسب، طراحی استک مناسب و چیدمان خاص طراحی شده، یونها را به صورتی از غشاها عبور داد که بیشترین میزان یونها را در بخشهای تغلیط جمع آوری نمود (الکترودیالیز انتخابی). از طرف دیگر با طراحی منبع تغذیه و تحریک یونها با راندمان بالاتری نسبت به کاهش آلاینده ها اقدام نمود. با در نظر گرفتن این نکته که مصرف انرژی از پارامترهای مهم طراحی در این روش محسوب می­شود، بهینه سازی واحد الکترودیالیز انتخابی بگونه ای صورت می گیرد که جداسازی نمک و مصرف انرژی با بالاترین بازده انجام پذیرد.

در سیستمهای نمک زدایی درصد بازیابی آب از آب شور تا 80% خواهد بود. از مزایای آن امکان تغلیط اولیه نمک بدون نیاز به افزودن مواد شیمیایی، پیوسته بودن عملکرد و انرژی مصرفی پایین در مقایسه با سایر روشها است.

در این سیستم ها از غشاهای پلیمری استفاده می گردد. غشاهای کاتیونی نسبت به کاتیون ها تراوا می باشند و آنیون ها فقط می توانند از غشاهای آنیونی عبور نمایند.

 

برتری های روش الکترودیالیز

 

در مقایسه با روش اسمز معکوس که روشی متداول برای نمک زدایی از آب شور است روش الکترودیالیز دارای مزایای زیر می باشد

  1. طول عمر غشاء های الکترودیالیز به مراتب بیشتر از غشاء هایی است که در روش اسمز معکوس مورد استفاده قرار می گیرد
  2. در روش اسمز معکوس به منظور افزایش طول عمر غشاء معمولاً باید از چندین مرحله فیلتراسیون شامل مدیا فیلتراسیون، گند زدایی، فیلتر کربنی و کارتریجی به منظور پیش تصفیه استفاده می شود. در حالیکه در روش الکترودیالیز تنها مدیا فیلتراسیون به عنوان پیش تصفیه استفاده می­شود.
  3. پساب خیلی شور حاصل از روش اسمز معکوس و در بهترین حالت تا 50% است که در مقایسه با روش الکترودیالیز حدوداً 2.5 برابر بیشتر است. برای جلوگیری از اثرات زیان بخش زیست محیطی باید برای خارج کردن آب‌های خیلی شور دقت کافی به ‌عمل آید.
  4. در روش اسمز معکوس خطر آلوده شدن غشاها با باکتری‌ها وجود دارد. وجود باکتری‌ها در جریان آب‌شور سبب رشد آنها در روی غشا و این امر سبب بدبو و بدمزه شدن آب حاصل می‌شود.
  5. درصد بازیابی آب از آب شور در روش الکترودیالیز تا 80% خواهد بود.
  6. امکان تغلیط اولیه نمک بدون نیاز به افزودن مواد شیمیایی در روش الکترودیالیز وجود دارد.
  7. نمکزدایی در روش الکترودیالیز یک فرآیند پیوسته است و انرژی مصرفی در این روش در مقایسه با سایر روشها کمتر است.